جنگنده «برکوت»؛ عقاب طلایی روس ها! – دانشگاه آزاد اسلامی

وب‌سایت گانزمانیتور: سوخو-47 هواپیمای جنگنده مافوق صوت ساخت کمپانی روسی سوخو بوده که تحت عنوان “برکوت” به معنای عقاب طلایی نیز معروف است
– کاهش بیشتر در حداقل سرعت پرواز

– حداکثر سرعت: 1.6 ماخ معادل 1،717 کیلومتر بر ساعت (این ارقام در تست های پرواز انجام گرفته به دست آمده اند)

از نظر ابعاد سوخو- 47 تشابه بالایی با جنگنده های سوخو قدیمی تر و سوخو- 35 دارد. برای کاهش هزینه ها تا جای ممکن، در ساخت سوخو- 47 از کابین جلو و ارابه فرود خانواده سوخو- 27 استفاده شده است. با این حال هواپیما مجهز به محفظه سلاح داخلی و فضایی اختصاصی برای نصب رادار های پیشرفته نیز خواهد بود. اگرچه در کل این پرنده نظامی عمده طراحی خود را مدیون همتای آمریکایی است، با این حال سوخو- 47 بزرگ تر بوده و معنای کامل تری از یک هواپیمای جنگی موفق را به نمایش می گذارد.

 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!
مانور پذیری
– موشک ها: 14 محل مخصوص جای گذاری موشک شامل 2 جایگاه در نوک بال، 6 الی 8 جایگاه زیر بال و 4 الی 6 جایگاه قسمت زیرین بدنه

سوخو- 47 مهارت بالایی برای پرواز در سرعت های مادون صوت داشته که هواپیما را در راستای تغییر زاویه و مسیر حمله خود در کمال چابکی مستعد می سازد. این جنگنده در ارتفاعات بالا از حداکثر سرعت 1.6 ماخ برخوردار است. تکنولوژی بال رو به جلو مزایای متعددی دارد که چند مورد از مهم ترین آن ها به قرار زیر خواهد بود:

– مساحت سطح بال: 61.87 متر مربع

– عکس العمل سریع تر در شرایط بحرانی مانند سقوط هواپیما

با توجه به مزایای متعدد سوخو- 47، روند ساخت این پرنده به سفارش نیروی هوایی شوروی در سال 1983 آغاز شد اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بودجه اختصاص یافته برای این پرنده نظامی نیز قطع شد و توسعه بیشتر آن تنها با کمک مالی توسط خود کمپانی سوخو میسر بود. سوخو- 47 نیز همانند همتای آمریکایی خود؛ گرومن ایکس- 29 نمونه اولیه ای بود که با هدف الگو برداری برای ساخت جنگنده های پیشرفته تر در آینده طراحی و متولد شد.

 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!

– موتور هواگرد: 2 موتور توربوفن Lyulka AL-37FU

– سرعت کروز: 1،800 کیلومتر بر ساعت با رانش خشک

– پهنای بال: 15.16 متر الی 16.7 متر

– نسبت نیرو به وزن: 1.16 بارگیری شده و 1.77 خالی

– وزن خالی: 16،375 کیلوگرم

موشک ها شامل موشک های هوا به هوا R-77, R-77PD, R-73, K-74 و هوا به سطح X-29T, X-29L, X-59M, X-31P, X-31A, KAB-500, KAB-1500 هستند.

وب‌سایت گانزمانیتور: سوخو-47 هواپیمای جنگنده مافوق صوت ساخت کمپانی روسی سوخو بوده که تحت عنوان “برکوت” به معنای عقاب طلایی نیز معروف است. در واقع برکوت عقاب طلایی آسیایی است که بیشتر در طبیعت هیمالیا دیده می شود. 

طراحی و توسعه

– پایداری بیشتر در صورت حمله

بال ها

– سقف پرواز: 18،000 متر

– بارگیری بال: 233 کیلوگرم بر متر مربع

– وزن بارگیری شده: 25،000 کیلوگرم

– رانش با پس سوز: 142.2 کیلو نیوتون

سوخو- 47 در اصل با کد اس- 37 شناخته می شده است تا آن که در سال 2002 به سوخو- 47 تغییر نام پیدا کرد. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، این پرنده نظامی به صورت رسمی به برکوت؛ عقاب طلایی مشهور بوده و مهم ترین جنگنده آزمایشی روسیه به منظور تست مواد اولیه کامپوزیتی به کار رفته در ساخت هواپیما و همچنین سیستم های کنترلی پیشرفته به شمار می رود.

– طول: 22.6 متر

+ عملکرد

– بیشینه وزن برخاست: 35،000 کیلوگرم

– خدمه: 1

این پرنده نظامی اوایل دهه 1990 تولید شد و ویژگی اصلی آن بال های رو به جلو است که سوخو- 47 را از سایر جنگنده های هم رده خود متمایز می سازد. این خصوصیت بارز به هولپیما چالاکی و قدرت مانور بالایی می دهد. با این حال سوخو- 47 هیچ گاه وارد خط تولید انبوه نشد و تکنولوژی های پیشرفته به کار گرفته شده در طراحی این پرنده، بعد ها در جنگنده های دیگری همچون سوخو- 35 و جنگنده نسل پنجمی سوخو پک فا تجلی یافت.

 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!
با وجود چنین برنامه هایی، در تاریخ 11 اوت سال 2014 ژنرال ویکتور باندارف؛ فرمانده نیرو های هوایی روسیه اعلام کرد که روند تحقیق و توسعه پیرامون پروژه سوخو- 47 همچنان ادامه دارد و نمونه جدیدی از این هواپیما در آینده نزدیک معرفی خواهد شد.
– تفنگ ها: یک عدد توپ اتوماتیک 30 میلی متری GSh-30-1 با 150 دور

– ارتفاع: 6.3 متر

+ مشخصات عمومی

– رانش خشک: 83.4 کیلو نیوتون

– مسافت کوتاه تر مورد نیاز به منظور برخاست و یا فرود

جنگنده سوخو- 47 نخستین پرواز خود را در تاریخ 25 سپتامبر سال 1997 انجام داد.

برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!
برکوت؛ عقاب طلایی روس ها! 

+ جنگ افزار

موسسه مرکزی آئروهیدرودینامیک که در سال 1918 در مسکو بنیان گذاری شد، به خوبی با مزایای تکنولوژی بال های رو به جلو آشنایی دارد و تاکنون نیز در پروژه های نظامی مختلفی کارایی آن را مورد تحقیق و بررسی قرار داده است. تکنولوژی بال های رو به جلو به ویژه در حملاتی که از زاویه بالا صورت می گیرد، امکان کنترل هر چه بهتر قسمت متحرک بال هواپیما را برای خلبان به ارمغان آورده و در نهایت شانس برد را افزایش می دهد.

 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!

بال های رو به جلو در ظاهر سوخو- 47 نیز تاثیر به سزایی داشته و آن را تبدیل به هواپیمایی غیر معمول کرده است. اما ناکامی که در مورد این نوع بال وجود دارد، وارد آمدن فشار بیشتر روی بال به صورت هندسی خواهد بود و این مسئله خود نقطه ضعفی بزرگ محسوب می شود. اصلی ترین راه کار برای حل این مشکل، طراحی بال به نحوی است که بتواند حین چرخش پرنده تاب بخورد و از فشار اضافی روی بال ها بکاهد.

 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!
مشخصات سوخو- 47
– برد بالا تر در سرعت های مادون صوت

– برد: 3،300 کیلومتر

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *